چشمک فوتبال به قاره کهن – مرجع وب فارسی

روزنامه قانون: آخرین تیم آسیایی از جام جهانی حذف شد تا قاره کهن هیچ نماینده‌ای در مرحله یک چهارم نهایی نداشته باشد
نخستین حضور کشورمان در جام‌جهانی سال 1978 بود؛ جایی‌که ملی‌پوشان در ابتدا با نتیجه سه بر صفر از هلند شکست خوردند، سپس در برابر اسکاتلند به تساوی یک بر یک دست پیدا کردند و از پرو نیز با نتیجه چهار بر یک باختند. در جام‌جهانی 1998، یوگسلاوی با یک گل موفق شد نسل طلایی فوتبال ایران را شکست دهد سپس در برابر آمریکا با ضربه سر استثنایی حمیدرضا استیلی و فرار بی‌نظیر مهدوی کیا با نتیجه دو بر یک پیروز شدیم و بازی آخر را به آلمان با دو گل واگذار کردیم. در جام‌جهانی 2006، ابتدا با نتیجه سه بر یک مقابل مکزیک مغلوب شدیم، از پرتغال با نتیجه دو بر صفر باختیم و در برابر آنگولا نیز به تساوی یک بر یک دست پیدا کردیم.

روزنامه قانون: آخرین تیم آسیایی از جام جهانی حذف شد تا قاره کهن هیچ نماینده‌ای در مرحله یک چهارم نهایی نداشته باشد. هرچند هر پنج تیم آسیایی نتایج درخشانی گرفتند اما ژاپن در این بین بهترین عملکرد را داشت و در مقابل بلژیک نیز تا پای حذف این تیم پیش رفت.

سخن پایانی

عربستان سعودی

استرالیا

در چهارمین دوره حضورشان با اسپانیا به تساوی دو بر دو رسیدند، در برابر بولیوی با نتیجه صفر – صفر متوقف شدند و از آلمان با نتیجه سه بر دو شکست خوردند. در جام‌جهانی 1998، سه بر یک به مکزیک باختند، از هلند با نتیجه پنج بر صفر شکست خوردند و در برابر بلژیک به تساوی یک بر یک دست پیدا کردند. اما بهترین نتایج کره در جام‌جهانی 2002 رقم خورد؛ جایی که اشتباهات داوری به وضوح به نفع‌شان بود و شایعات درباره حمایت فیفا از میزبانان را به وجود آورد. کره‌جنوبی در جام‌جهانی 2002 به رتبه چهارم دنیا دست پیدا کرد،‌ آن‌ها پرتغال، ایتالیا و اسپانیا را از پیش رو برداشتند اما در مقابل آلمان و ترکیه مغلوب شدند. گل‌های پرتعداد اسپانیایی‌ها به کره‌جنوبی که داور بازی آن‌ها را مردود می‌کرد، از نکات مهمی است که در خاطر فوتبال‌دوستان باقی مانده است.

در جام‌جهانی 2014 نخستین‌بار با کارلوس‌کی‌روش راهی جام‌جهانی شدیم. در آن مسابقات ابتدا در برابر نیجریه به تساوی صفر – صفر دست پیدا کردیم، به آرژانتین با گل دقایق پایانی مسی باختیم و درحالی‌که همه امیدوار به صعود بودیم، از بوسنی سه گل دریافت کردیم و کنار رفتیم. در جام‌جهانی 2018 نیز در حالی‌که در بازی نخست موروکو را با یک گل شکست دادیم به اسپانیا با نتیجه یک بر صفر باختیم و در برابر پرتغال نیز به تساوی یک بر یک دست پیدا کردیم تا درحالیک‌ه با آرژانتین و ژاپن هم‌امتیاز بودیم نتوانیم به مرحله بعدی راه پیدا کنیم.

در جام‌جهانی 2018 نیز آسیایی‌ها برتر از آفریقایی‌ها ظاهر شدند و هرچند که جز ژاپن، هیچ کدام از نمایندگان قاره کهن نتوانستند از دور گروهی بالا بروند اما نتایج آن‌ها در مقایسه با تیم‌های آفریقایی دست کم از نظر آماری بهتر است.

نخستین حضور آن‌ها در جام‌جهانی 1954 سوییس بود؛ جایی که با نتایج هفت بر صفر و 9 بر صفر به ترکیه و مجارستان باختند و از دور گروهی کنار رفتند. در جام جهانی 1986 (مکزیک) برای دومین بار در جام‌جهانی حاضر شدند. این بار به آرژانتین با نتیجه سه بر یک باختند، در مقابل بلغارستان با نتیجه یک بر یک مساوی کردند و به ایتالیا سه بر دو باختند. در دوره سوم حضورشان در جام‌جهانی (1990 – ایتالیا) دو بر صفر به بلژیک باختند، سه بر یک مغلوب اسپانیا شدند و بازی سوم را با نتیجه یک بر صفر به اروگوئه واگذار کردند.

پنجمین حضور استرالیایی‌ها در جام‌جهانی 2018 رقم خورد. آن‌ها پیش از این در جام‌جهانی 1974 دو گل از آلمان شرقی و سه گل از آلمان غربی خوردند و تساوی در برابر شیلی نیز نتوانست حکم به بقای‌شان در جام‌جهانی دهد. در جام‌جهانی 2006 برای دومین بار موفق شدند یکی از تیم‌های حاضر در بزرگ‌ترین جشنواره فوتبالی جهان شوند. پیروزی سه بر یک در برابر ژاپن، شکست دو بر صفر در برابر برزیل وتساوی دو بر دو در مقابل کرواسی، منجر به نخستین صعود استرالیا به مرحله یک هشتم نهایی شد اما در این مرحله به ایتالیا باختند و کنار رفتند.

کره جنوبی

ژاپن

تاکنون 10 تیم (هندِ شرقی (اندونزی فعلی)، کره جنوبی، ژاپن، ایران، عربستان، کره شمالی، عراق، چین، کویت، امارات) از قاره آسیا و استرالیا و نیوزیلند از قاره اقیانوسیه -که در برخی ادوار با آسیا نماینده مشترک داشته‌اند- در جام جهانی حضور پیدا کرده‌اند و در برخی ادوار جام جهانی نتایج بسیار خوبی گرفته اند که تعجب و تحسین همگان را در پی داشته است؛ از کره شمالی که در جام جهانی 1966 توفان زرد لقب گرفت تا کره جنوبی که در جام جهانی 2002 در کشور خودش به مقام چهارم جهان رسید تا تاریخی ترین رتبه آسیایی‌ها رقم بخورد؛ هرچند به عقیده بسیاری از کارشناسان داوری برای چشم بادامی ها بسیار جانبدارانه بود.

شاید بزرگ‌ترین شگفتی جام‌جهانی 2018 را کره‌ای‌ها رقم زدند. آن‌ها پس از شکست یک بر صفر در برابر سوئد و شکست دو بر یک در برابر مکزیک، موفق شدند با نتیجه دو بر صفر آلمان را شکست دهند و با وجود حذف از جام‌جهانی، اجازه صعود را به قهرمان پیشین جام‌جهانی ندادند.

در جام‌جهانی 2006، ژاپن در ابتدا با نتیجه سه بر یک مغلوب استرالیا شد، سپس در برابر کرواسی به تساوی صفر – صفر دست پیدا کرد و به برزیل چهار بر یک باخت. در جام‌جهانی 2010، این تیم ابتدا کامرون را با نتیجه یک بر صفر شکست داد، به هلند با نتیجه یک بر صفر باخت و دانمارک را سه بر یک شکست داد تا در مرحله یک هشتم نهایی و در ضربات پنالتی بازی را به پاراگوئه واگذار کند و به خانه بازگردد. جام‌جهانی 2014 نیز برای ژاپنی‌ها خوب نبود؛ آن‌ها ابتدا با نتیجه دو بر یک به ساحل عاج باختند سپس در برابر یونان به تساوی صفر – صفر دست پیدا کردند و به کلمبیا با نتیجه چهار بر یک باختند.

پیروزی دو بر یک در برابر کلمبیا، تساوی دو بر دو در مقابل سنگال و شکست یک بر صفر در برابر لهستان در جام‌جهانی 2018 حکم به صعود سامورایی‌ها به مرحله بعد داد. آن‌ها هم‌امتیاز با ایران راهی مرحله یک هشتم نهایی شدند و در برابر بلژیک بازی تماشایی و زیبایی را به نمایش گذاشتند اما درحالی‌که دو بر صفر از این تیم پیش بودند، در ثانیه‌های پایانی با نتیجه سه بر دو به یاران آزارد باختند و کنار رفتند.

کره‌جنوبی در جام‌جهانی 2006 یک برد در برابر توگو، یک تساوی در برابر فرانسه و یک شکست در برابر سوییس کسب کرد و نتوانست راهی مرحله بعدی شود. اما در جام‌جهانی 2010 پیروزی در برابر یونان، شکست چهار بر یک در برابر آرژانتین و تساوی دو بر دو در برابر نیجریه، کره‌ای‌ها را راهی مرحله یک هشتم نهایی کرد که در این مرحله دو بر یک مقابل اروگوئه شکست خوردند و کنار رفتند. در جام‌جهانی 2014، مقابل روسیه به تساوی رسیدند، به الجزایر چهار بر دو باختند و شکست یک بر صفر در برابر بلژیک منجر به حذف این تیم از جام‌جهانی شد.

اگر سامورایی‌ها چند دقیقه مقاومت می‌کردند، بلژیکی‌ها باید از خانه، بازی‌های جام‌جهانی را تماشا می‌کردند اما کم‌ تجربگی باعث شد ژاپن نیز به سرنوشت دیگر آسیایی‌ها دچار شود. نخستین حضور ژاپن در جام‌جهانی 1998 رقم خورد. آن‌ها در فرانسه دو بر یک به جاماییکا باختند و پس از تحمل دو شکست یک بر صفر در برابر کرواسی و آرژانتین به خانه بازگشتند. در جام‌جهانی 2002 که میزبان بازی‌ها بودند، ابتدا در برابر بلژیک به تساوی دو بر دو دست پیدا کردند، روسیه را یک بر صفر شکست دادند و تونس را با دو گل بدرقه کردند اما ترکیه که قاتل آسیایی‌ها بود، موفق شد یک بر صفر این تیم را در مرحله یک هشتم نهایی شکست دهد.

عربستانی‌ها ابتدا به هلند با نتیجه دو بر یک باختند، با همین نتیجه، موروکو را از پیش رو برداشتند و یک بر صفر در مقابل بلژیک پیروز شدند اما شکست سه بر یک در برابر سوئد مانع از صعودشان به مرحله بعد شد. در جام‌جهانی 1998 ابتدا یک بر صفر به دانمارک باختند، سپس با نتیجه چهار بر صفر مغلوب فرانسه شدند و در برابر آفریقای جنوبی نیز به تساوی دو بر دو دست پیدا کردند. در جام‌جهانی 2002، عربستان به تنهایی 12 گل خورد و کنار رفت.

ضعیف‌ترین نتایج تیم‌های آسیایی در جام‌های جهانی را عربستانی‌ها رقم زده‌اند. آن‌ها برای نخستین‌بار در جام‌جهانی 1994 حاضر شدند و حتی به مرحله بعد نیز راه پیدا کردند.

در جام‌جهانی 2010، ابتدا به آلمان با چهار گل باختند و سپس در برابر غنا به تساوی یک بر یک رسیدند. در نهایت نیز صربستان را با نتیجه دو بر یک از پیش رو برداشتند اما نتوانستند راهی مرحله بعد شوند. در جام‌جهانی 2014، ابتدا با نتیجه سه بر یک مغلوب شیلی شدند، هلند را با نتیجه سه بر دو از پیش رو برداشتند و به اسپانیا با سه گل باختند. در جام‌جهانی 2018 نیز ابتدا با نتیجه دو بر یک به فرانسه باختند، در برابر دانمارک به تساوی یک بر یک دست پیدا کردند و در مقابل پرو با نتیجه دو بر صفر باختند و کنار رفتند.

ایران

آیا فوتبال آسیا ضعیف است و در سال‌های گذشته هیچ پیشرفتی نکرده است؟ آمار می‌گوید دست کم در چهار سال اخیر، تیم‌های آسیایی نتایج بهتری گرفته‌اند. در جام‌جهانی 2014، چهار نماینده آسیا (ایران، استرالیا، ژاپن و کره‌جنوبی)، 9 باخت و سه مساوی کسب کردند درحالی‌که در جام‌جهانی 2018، آسیا با پنج نماینده (ایران، استرالیا، ژاپن، کره‌جنوبی و عربستان) موفق شد چهار برد، سه مساوی و 9 باخت را کسب کند. با توجه به حذف تمام نمایندگان آسیا از جام‌جهانی، عملکرد آن‌ها را در دوره‌های مختلف جام‌جهانی بررسی کرده‌ایم که در ادامه آن را پی می‌گیریم.

آن‌ها ابتدا هشت بر صفر مغلوب آلمان شدند، سپس به کامرون با نتیجه یک بر صفر باختند و در برابر ایرلند نیز سه گل دریافت کردند. در جام‌جهانی 2006 ابتدا مقابل تونس به تساوی دو بر دو دست پیدا کردند و به اوکراین چهار بر صفر باختند. سپس از اسپانیا یک گل خوردند و کنار رفتند. در جام‌جهانی 2018 نیز ابتدا پنج گل از روسیه دریافت کردند سپس با نتیجه یک بر صفر به اروگوئه باختند و در نهایت با نتیجه دو بر یک مصر را شکست دادند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *