تنش آبی شدید در ۶۲ روستای سمنان – مرجع وب فارسی

خبرگزاری ایسنا: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: برای کاهش و از بین بردن اثرات خشکسالی در استان سمنان تعدادی طرح و پروژه در نظر گرفته شده است و برای اجرای کامل آنها به منظور کاهش اثرات خشکسالی 24 میلیارد و 300 میلیون ریال اعتبار نیاز است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان همچنین افزود: 62 روستای استان سمنان دارای تنش آبی شدید هستند، از این تعداد روستا 12 روستا، فاقد هر گونه منابع آبی هستند و به شدت در معرض خطر هستند، و با بحران کمبود آب و خشکسالی شدید مواجه هستند، در بین شهرستان های استان، شهرستان سمنان و شاهرود به ترتیب دارای بیشترین تنش آبی شدید هستند.

حیدریان همچنین از کاهش 12 درصدی بارش ها در استان سمنان در سال زراعی جاری(اول مهرماه96 تا 9 خرداد97) نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: میزان بارندگی در استان سمنان در مقایسه با میانگین بلندمدت نیز حدود 22 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: به لحاظ میانگین وزنی نیز میزان بارندگی در استان سمنان از اول مهرماه سال 96، تا نهم خرداد ماه جاری، 85 میلی متر بوده است، که در مدت مشابه سال گذشته، این میزان 96.1 میلی متر و میانگین بلندمدت نیز 109.6 میلی متر بوده است.

خبرگزاری ایسنا: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: برای کاهش و از بین بردن اثرات خشکسالی در استان سمنان تعدادی طرح و پروژه در نظر گرفته شده است و برای اجرای کامل آنها به منظور کاهش اثرات خشکسالی 24 میلیارد و 300 میلیون ریال اعتبار نیاز است.

وی همچنین از کسری و کمبود حدود 5.8 ملیون متر مکعبی آب در این استان خبر داد و گفت: میزان آب مورد نیاز استان سمنان در سال در حدود 69 میلیون مترمکعب است، اما میزان آب در دسترس در حال حاضر حدود 63 میلیون متر مکعب است که استان سمنان حدود 5.8 میلیون متر مکعب کسری آب دارد.

ایرج حیدریان در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان افزود: اجرای این طرح ها و پروژه ها به منظور کاهش اثرات خشکسالی و در جهت مدیریت مصرف و خروج از بحران کمبود آب و خشکسالی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *