چپاروف: استقلال مسی، اینیستا و بوسکتس می‌خواهد! – مرجع وب فارسی

ورزش سه: سرور چپاروف بی تردید یکی از مهمترین بازیکنان خارجی است که وارد فوتبال ایران شده است، بازیکنی که با سابقه دو بار مرد سالی آسیا رکورد جاودانه ای از خود به جای گذاشته است
تو وقتی با استقلال قرارداد امضا کردی،  به دلیل مشکل محرومیت این تیم  مجبور شدی به سپاهان بروی و گفته می شود دوست داشتی در همان تیم بمانی. این موضوع را تایید می کنی؟

بدترین لحظه زندگی تو کی بود؟

منصوریان را به عنوان انسان دوست دارم چون او من را به ایران آورد. رفتارش با بازیکنان خارجی رفتار درستی بود. با توجه به اینکه خودش در اروپا بازی کرده بود خیلی دوست داشت استقلال شبیه تیم های اروپایی بازی کند نه آسیایی. فصل پیش زمانی که منصوریان هدایت استقلال را برعهده گرفت خوب شروع نکرد اما در آخر فصل به رتبه دوم رسید. شاید او می توانست این فصل هم همین اتفاق را تکرار کند اما فرصت پیدا نکرد. من در زندگی فوتبالی ام با  25 مربی کار کرده ام و شاید خیلی از این مربی ها به خواسته خود نرسیدند چون یک مربی همیشه مدیر باشگاه و هواداران را بالا دست خود می بیند. اما منصوریان واقعا جو خوبی را در تیم حاکم کرده بود. این زندگی است، این فوتبال است و باید درکش کرد.

چه زمانی از فوتبال خداحافظی می کنی؟

در هر تیمی که حضور داشته ای آن تیم قهرمان شده است، درست است؟

ما در چین، قزاقستان و روسیه بازیکن داریم.

اولین بار ما نام ازبکستان را در سال 1994 شنیدیم قهرمان جام ملت های آسیا در هیروشیما شد.

ظاهرا در آن زمان بابایان که هم اکنون سرمربی تیم ملی ازبکستان است اجازه نداد تو به آینتراخت بروی، درست است؟

ما با یکدیگر راحت صحبت می کنیم. من و او در کنار یکدیگر رستوران و خرید می رویم و فوتبال های زیادی را نگاه می کنیم.

آیا جایزه مالی دریافت کردی؟

من الان نمی توانم حرف بزنم چون سرمربی تیم نیستم.

جواب این سوال با توجه به پست های فوتبال مختلف است. نستروف یکی از بهترین های آسیا درون دروازه است. احمدوف و همچنین دنیسوف که در لوکوموتیو بازی می کند نیز بازیکنان بسیار خوبی هستند.

اینطور نبود ولی یک داستان جالب دارد.وقتی در سال 2008 بهترین بازیکن آسیا شدم به لندن رفتم. جایزه ای که به من دادند این بود که به لندن بروم و یک ماه با چلسی تمرین کنم.

چرا؟

درباره سبک بازی ریوالدو و تجربه هم بازی بودن با او صحبت کن؟

من را اینتراخت فرانکفورت می خواست ولی در جوانی قرارداد 5 ساله با پاختاکور امضا کرده بودم، باشگاه پول زیادی خواست و این قرارداد سر نگرفت.

بله. ما برای دیدار با پرسپولیس به تهران آمدیم و یک بر صفر موفق به کسب پیروزی شدیم. ریوالدو در این بازی موفق به گلزنی شد. در این دیدار 95 هزار هوادار در ورزشگاه حضور داشتند.

شاید بازیکنان ایرانی علاقه ندارند در ازبکستان حاضر شوند.

آیا تو با بابایان مشکلی داری؟

حضور در ورزشگاه آزادی برای دیدار دربی، خیلی خوشحال کننده و هیجان انگیز بود. زمانیکه وارد ورزشگاه شدیم و تماشاگران هر دو تیم را دیدیم، فضای جالبی در ورزشگاه بود. هر دو تیم برای برد 100 درصد توان خود را گذاشتند. فکر می کنم پرسپولیس کمی خوش شانس بود که برنده زمین را ترک کرد. مدافعان ما اشتباه کردند و یک پنالتی به آنها دادیم و پرسپولیس به گل رسید. استقلال در نیمه دوم خیلی، خیلی و خیلی بهتر بازی کرد.

سال 2014 که ما موفق به صعود به جام جهانی نشدیم.

آیا در سپاهان هم دوستی داری که با او ارتباط داشته باشی؟

چطور شد به ایران آمدی چون خیلی ها باور نمی کنند بازیکنی در کلاس چپاروف حاضر شود در نیم فصل به لیگ برتر بیاید؟

هیچ وقت نمی خواهم بازنشسته شوم. اگر بدن من آماده باشد، می خواهم 5 سال دیگر بازی کنم. چرا که نه؟

خیر. تنها توپ طلا دریافت کردم.

رئیس جمهور به استقبال من نیامد اما رئیس باشگاه و انسان های معروف به استقبال من آمدند و هدایای زیادی برای من آوردند که روز جذابی رقم خورد. مرتبه اولی که توپ طلا را گرفتم، بهترین لحظه من در فوتبال است. البته هر زمانی که یک جامی را کسب می کنیم، یک احساس جدید و مخصوص به خودش را دارد.

بهترین بازیکن حال حاضر کشور ازبکستان کیست؟

بازیکنان استقلال این خصوصیت را که تو می گویی را دارند؟

تهران مکان های دیدنی زیاد و رستوران های خوبی دارد. در فرهنگ غذایی به یکدیگر نزدیک هستیم. شما آبگوشت دارید و ما در ازبکستان شوربا داریم. کباب نیز غذایی است که همه جا سفارش می دهند. من از این غذا بدم نمی آید اما خیلی باب طبع من نیست.

بله، او در آن زمان سرمربی پاختاکور بود و اجازه نداد بروم.

سرمربی این تیم چه کسی بود؟

بهترین دوست تو در استقلال کیست؟

وقتی در مورد بازی صحبت می کنید باید بدانید هر بازی شرایط خودش دارد. بعضی از وقت ها شیوه بازی طوری است که یک بازیکن نمی تواند بازی کند. به هرحال می شود در مورد بودن یا نبودن در هر بازی ساعت ها حرف زد اما این مربی است که تصمیم می گیرد.

من در سال 2008 برای اولین بار از میان 5 بازیکن که معرفی شدیم جایزه را کسب کردم و در سال 2011 نیز 3 بازیکن بودیم که یک نفر غیبت کرد و در نهایت جایزه به من رسید. من و هادی عقیلی روی سن قرار گرفتیم و در نهایت نام من به عنوان برنده معرفی شد.

او تکنیک بالایی و قدرت دریبل بالایی داشت. او فضاها را خیلی خوب می دید و اگر یک فضای خالی پیدا می کرد، توپ را به آنجا می فرستاد. هر وقت که او وارد زمین می شد، تلاش می کرد تا برنده زمین را ترک کند.

دو مرتبه موفق به کسب توپ طلای آسیا شدی. این دو موفقیت چه تفاوتی با یکدیگر داشتند؟

نظرت درباره دو دروازه بان موفق و مدعی استقلال چیست؟

ممونم بابت دعوت شما. مدیربرنامه هایم که نامش علیرضا احمدی پور است با من تماس گرفت و از من سوال کرد آیا حاضرم در فوتبال ایران بازی کنم. در آن زمان گفتم اگر برای نیم فصل باشد قبول نمی کنم ولی اگر برای یک فصل و نیم باشد حاضرم. بعد از آن با مدیر باشگاه صحبت کردم و برای عقد قرارداد وارد ایران شدم.

من 6 سال در پاختاکور بودم و پیشنهادهای خوبی داشتم که به روسیه و اروپا بروم. اما هیچوقت با این پیشنهاد موافقت نشد ولی من دوست داشتم برای نشان دادن خودم به دنیا به اروپا بروم. من در پاختاکور به همه چیز رسیدم، 6 بار قهرمان لیگ و 5 بار قهرمان جام حذفی شدیم. من می خواستم به اروپا بروم ولی در آن مقطع به بنیادکار رفتم چون بهترین پیشنهاد را این تیم به من داد.

پاداشی برای یک عمر تلاش است و نمی شود با پول آن را عوض کرد. این جایزه یک افتخار بزرگ است.

بله نرم افزارهای مختلفی در ایران است که محبوب ترین آن اینستاگرام است. در کشور ما هم نرم افزارهایی وجود دارد که از این طریق با من تماس گرفته شد و این پیشنهاد به من داده شد.

تو قرار بود برای چلسی بازی کنی؟

اگر تو سرمربی استقلال بودی، از خودت و جباری همزمان استفاده می کردی؟

چند باشگاه شرایط مالی خوبی در ازبکستان دارند اما باشگاه های ایرانی شرایط مالی بهتری دارند و پول بهتری می دهند. البته باشگاه های ایرانی در زمان مقرر پول خود را پرداخت نمی کنند.

کدامیک تیم مهمتر و پرطرفدارتری است؟

بهترین بازیکن در تیم ملی ایران، سردار آزمون است.  در سپاهان نیز رسول نوید کیا و مهرداد محمدی بازیکنان بسیار خوبی بودند.

فرق فوتبالیست های ایرانی با ازبکستانی چیست؟

این فوتبال است و اگر بخواهی نفر اول باشی، باید سخت کار کنی.

فوتبال ایران فیزیکی تر، با قدرت بدنی بالاتر و با درگیری بیشتر دنبال می شود. ما بازیکنان قد بلند و فیزیکی زیادی در ایران داریم ولی در ازبکستان بازیکنان زیادی با این خصوصیت نداریم. مدافعان ایرانی خیلی خوب هستند که باعث برتری نسبت به ازبکستان شده است.

اگر من مربی استقلال بودم بازیکنانی را بازی می دادم که فوتبال بفهمند. مثل بارسلونا که از بوسکتس، مسی و اینیستا استفاده می کند، بازیکنانی که در هر دقیقه می توانند شرایط بازی را عوض کنند. من اگر سرمربی استقلال بودم از بازیکنانی استفاده می کردم که درک بالایی از فوتبال داشته باشند و توان پاس دادن و بازیسازی را داشته باشند.

آیا با ریوالدو هم بازی بودی و به ایران آمدی؟

چه تفاوتی میان شفر و منصوریان وجود دارد؟

فلیپه اسکولاری سرمربی چلسی بود. بعدا خودش آمد ازبکستان، من به چلسی نرفتم ولی او به بنیادکار ملحق شد. البته در آن مقطع به من گفتند ما در لیگ قهرمانان آسیا بازی داریم و اجازه نداد به من به تمرین چلسی بروم.

بله، 6  قهرمانی با پاختاکور، 3 قهرمانی با بنیادکار و یک قهرمانی هم با لوکوموتیو.

پادوانی.

پاختاکور چون در سال 1956 تاسیس شده و قدیمی تر است اما بنیاد کار یک باشگاه تازه تاسیس است.

چرا بازیکنان ایرانی در ازبکستان حاضر نمی شوند؟

چه احساسی از دریافت جایزه داشتی؟

کدام بازیکن استقلال تو را شگفت زده کرده و با استعداد است؟

ازبکستان تیم قدرتمندی است که همه تیم ها از آن می ترسند. حتی ایران هم از ازبکستان هراس دارد. مثل ایران در ازبکستان هم فوتبال ورزش اول است که دولت توجه زیادی روی آن دارد و برای آن هزینه می کند. در 8 سال گذشته تیم خوبی داشتیم. در جام ملت های 2011 چهارم شدیم. ما  در جام جهانی قبلی شانس زیادی داشتیم برای صعود و فقط یک گل برابر قطر کم آوردیم. در این دوره هم خوب بودیم ولی اتفاق هایی افتاد که باید دلایل آن را پیدا کنیم. در دو بازی برابر کره و چین مستحق پیروزی بودیم ولی در بازی با چین داور اشتباه های بزرگی به ضرر ما انجام داد.

وقتی به ایران آمدی، خیلی ها می گفتند نشانه ای برای قهرمانی استقلال است. هنوز استقلال شانس دارد؟

از بین بازیکن های استقلال، داریوش شجاعیان می تواند در اروپا باشد. مجید حسینی، روزبه چشمی و بچه کوچولو تیم مهدی(قائدی) بازیکن بسیار خوبی است. همچنین نورافکن نیز بسیار خوب است.

بهترین بازیکن حال حاضر ایران کیست؟

تو بازیکن خوبی بودی ولی چرا هرگز در اروپا بازی نکردی؟

آیا در ازبکستان پول مناسب پرداخت می شود؟

گفته می شود مذاکرات با تو از طریق اینستاگرام انجام شد؟

تو در استقلال بازیکن خوبی هستی که به عنوان مثال مربی مثل منصوریان می گفت نسبت به بازی های ایرانی سریع تر هستی. چرا با توجه به اصراری که منصوریان برای استخدام تو داشت در بعضی از بازی ها نیمکت نشین بودی؟

شفر به تازگی به ایران آمده و مدت کوتاهی است که در اینجا حضور دارد و من نمی توانم این سوال را پاسخ بدهم.

آیا وقتی جایزه را گرفتی آدم مهمی به استقبال تو آمد؟

چه بازیکنانی الان در خارج از ازبکستان دارید؟

شما باید جام قهرمانی آسیا را به دست بیاورید تا بتوانید این جایزه را کسب کنید.

نظرت درباره شهر تهران چیست؟

درباره اولین تجربه دربی صحبت کن.

بله این احتمال وجود دارد که استقلال قهرمان شود زیرا در لیگ اتفاقات زیادی رخ خواهد داد. باید در تمامی مسابقات برای پیروزی وارد میدان شویم. بازی های زیادی تا پایان لیگ باقی مانده و ما شانس خوبی داریم. همه مدیران، مربیان و بازیکنان باید تلاش کنند تا فضای خوبی ایجاد شود و این موضوع مربوط به داخل و خارج زمین است. من در کره جنوبی حضور داشتم و بر اساس تجربیاتی که دارم به نظرم سرمربی باید کاری انجام دهد که تمام تمرکز بازیکنان روی مسابقات و تمرینات باشد و به موضوع دیگری فکر نکنند. من مدت زیادی نیست که در استقلال حضور دارم اما به نظرم سخت است که این شرایط به وجود بیاید اما ما باید تلاش کنیم تا این اتفاق رخ دهد.

با مربی بدنساز تیم و یک بازیکن برزیلی در ارتباط هستم.

پاختاکور و بنیاد کار شبیه استقلال و پرسپولیس در ایران هستند. درست است؟

بله.

منصوریان مربی بود که تو را به ایران آورد، آرزوهای بزرگی داشت اما فصل آنطور که می خواست برایش تمام نشد. نظرت در مورد منصوریان چیست؟

ما دو دروازه بان خیلی خوب در تیم داریم.

این دو دروازه بان رقابت در سطح بالایی دارند؟

آخرین ایرانی مهدی مهدوی کیا 2004 برنده شده است.

وقتی خوب بازی می کنی طبیعی است که همه تیم ها دنبال تو باشند اما موضوع من اصلا استقلال و سپاهان نبود. من نمی خواستم در ایران بمانم و به مدیران دو باشگاه گفتم مشکل دارم. در نهایت بعد از مدتی که به کشورم برگشتم توانستم مشکلم را حل کنم و حالا در ایران هستم.

ورزش سه: سرور چپاروف بی تردید یکی از مهمترین بازیکنان خارجی است که وارد فوتبال ایران شده است، بازیکنی که با سابقه دو بار مرد سالی آسیا رکورد جاودانه ای از خود به جای گذاشته است. او با تمام افتخاراتی که در فوتبال ازبکستان کسب کرده است، از نیم فصل گذشته با استقلال قرارداد امضا کرد اما به دلیل مشکل محرومیت این باشگاه  از فعالیت در فصل نقل و انتقالات مجبور شد به سپاهان برود و در این فصل دوباره به جمع آبی ها برگشت و به ستاره این تیم تبدیل شد. چپاروف در گفت و گو با ورزش سه صحبت های جالبی در مورد مرد سالی در آسیا، حضور در استقلال و اتفاق هایی که برای او در دوران فوتبالش افتاده به زبان آورد که در ادامه آن را می خوانید:  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *